menu zwiń menu

zaproszenia ślubne

Tradycja wręczania zaproszeń ślubnych

zaprosić gości

 

Wręczanie zaproszeń ślubnych

Wręczanie zaproszeń ślubnych to uroczysty moment, dlatego powinna mu towarzyszyć odpowiednia oprawa. Kiedyś bardziej się tego przestrzegało, natomiast dziś, mimo iż przyszli małżonkowie starają się wręczać zaproszenia osobiście, coraz częściej można się z spotkać z przekazywaniem ich drogą pocztową.

 

Oficjalne zapraszanie na ślub

Już dawno temu utarł się zwyczaj, że przyszła Młoda Para osobiście odwiedza gości i wręcza im wypisane wcześniej zaproszenia. Zwykle wizyty takie się umawia z odpowiednim wyprzedzeniem, by zastać domowników, zwłaszcza jeśli wiąże się to z potrzebą udania się w dalszą podróż. Dawniej goście przyjmujący zaproszenie czuli się w obowiązku postawić na stół jaki alkohol, obecnie jednak często od tego zwyczaju się odchodzi, a gości, zwłaszcza przyjezdnych, można poczęstować kawą lub herbatą. Podczas takiej oficjalnej wizyty trzeba pamiętać o stosownym wyglądzie, a zatem czystym i odpowiednio dopasowanym do okazji ubraniu. Podczas wręczania zaproszenia należy także ustnie wyrazić chęć goszczenia na swoim ślubie i weselu osób, które się w tym celu odwiedza. Mimo, iż przy dużej liczbie gości wręczanie zaproszeń może być wydłużonym procesem, nie należy odmawiać przynajmniej krótkiej wizyty z ewentualnym poczęstunkiem. Przekazywanie zaproszenia w biegu jest zwyczajnie niegrzeczne. Jeśli goście nie znają jednego z przyszłych małżonków, należy tę osobę przedstawić zanim wręczy się zaproszenie. Dziś jednak coraz częściej się zdarza, że nowożeńcy razem dają zaproszenia jedynie wspólnym jedynie ze swojej strony.

 

Zaproszenia listowne

Obecnie, z braku czasu coraz częściej przyszli małżonkowie decydują się na przekazywanie zaproszeń ślubnych pocztą. Pogoń za pracą i obowiązki domowe często nie pozwalają na to, by przed ślubem odwiedzić wszystkich, którzy mają być zaproszeni na tę wyjątkową uroczystość. Jest to także popularny sposób w przypadku chęci zaproszenia kogoś, kto mieszka za granicą. Taką formę powinno się jednak stosować jedynie w sytuacji, gdy ktoś z gości mieszka za daleko i podróż do odległych miast zajęłaby zbyt dużo czasu. W każdym innym przypadku warto odwiedzić gości osobiście, ponieważ jest to wyraz szacunku.

« «